>>>>>>>>> For english scroll below <<<<<<<<<<

 

Być może czujesz, że nie masz żadnego wpływu na to, co dzieje się w skali świata, państwa czy nawet regionu, w którym żyjesz. My wierzymy jednak, że masz ogromny wpływ na to, co dzieje się wokół Ciebie – na wyciągnięcie ręki. Miasto to nie tylko budynki i ulice. To przede wszystkim ludzie i ich działania. Dlatego też to od nas, mieszkańców, zależy to, czy nasze otoczenie będzie przyjemnym miejscem do życia. I właśnie dlatego zapraszamy Cię na Zupę. Nie byle jaką, bo Krakowską!

Spotkaj się z nami 15 marca w Wytwórni i sprawdź, jak ugryźć to miasto. To już trzecia edycja wydarzenia!

Krakowska Zupa jest okazją do tego, aby osoby mające pomysł na ciekawe i społecznie pożyteczne działanie, spotkały się z tymi, którzy chcieliby takie działanie wesprzeć. Bezpośrednio i demokratycznie. A wszystko przy przepysznej zupie, ponieważ nic nie integruje tak dobrze, jak jedzenie!

 

Jak to działa?

  • W zamian za cegiełkę-wejściówkę o wartości 15 zł otrzymasz talerz pysznej zupy od Hummus Amamamusi i kartę do głosowania.
  • Cztery zaproszone przez nas osoby zaprezentują swoje projekty dotyczące tego, co można zmienić w Krakowie, aby żyło się w nim milej.
  • Następnie odbędzie się głosowanie, podczas którego Ty, jako uczestnik, będziesz mógł oddać swój głos na projekt, który najbardziej przypadnie Ci do gustu.
  • Autor projektu, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma na jego realizację całą sumę zebraną przy wejściu.
  • Mamy nadzieję, że zechcesz sprawdzić, jak wcielony w życie projekt zmienia nasze miasto!

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby mieć wpływ na to, co dzieje się w Krakowie. To znaczy Ciebie, Ciebie i Ciebie. I Ciebie też!

 

Wytwórnia Kraków

W tym roku spotkamy się w Wytwórni, wyjątkowym miejscu na Zabłociu, gdzie codziennie rodzą się świetne pomysły. To nie tylko industrialna przestrzeń. To również dynamiczna społeczność osób kreatywnych, wierząca w ducha współpracy i różnorodności. Ogromnie cieszymy się, że możemy połączyć siły. Jesteśmy pewni, że razem można więcej. I lepiej!

 

Chcesz zgłosić projekt?

Tutaj – do 16.02.2018 r. – możesz zgłosić swój projekt. Opisz dokładnie swój zamysł i sposób jego realizacji. Informacje, które tu umieścisz znajdą się na broszurach rozdawanych uczestnikom wydarzenia.

Przy każdej edycji wybierane są cztery projekty. Nie przejmuj się, jeśli Twój projekt nie zostanie wybrany lub nie zwycięży w głosowaniu. Możesz spróbować jeszcze raz i przesłać go ponownie na następną edycję Krakowskiej Zupy!

 

Skąd pomysł?

Detroit było niegdyś synonimem potęgi amerykańskiego przemysłu. Dziś wielu uznaje je za symbol bankructwa i nazywa wprost Upadłym Miastem – miastem, kiedyś tętniącym życiem, które z roku na rok zaczęło wymierać. To właśnie tam narodził się pomysł, by inicjatywę podnoszenia miasta z dosłownej, ale i metaforycznej ruiny oddać mieszkańcom i zachęcić ich do tworzenia oddolnych inicjatyw i wzajemnego wsparcia. Idea, wprowadzona w życie, okazała się wielkim sukcesem.

Krakowska Zupa jest młodszą siostrą Detroit SOUP – jedną z wielu, które powstały z inspiracji działaniami na rzecz poprawy sytuacji w mieście. Z początku skoncentrowane na finansowaniu inicjatyw artystycznych, Detroit SOUP wkrótce poszerzyło swoje zainteresowania na inne dziedziny, takie jak edukacja, rolnictwo miejskie, aktywizm społeczny czy technologia.

Cieszymy się, że możemy mieć swój mały udział w rozwijaniu tego pomysłu na naszym lokalnym podwórku. Mamy nadzieję, że zechcesz się do nas przyłączyć i sam przekonasz się, jak duży wpływ masz na to, co dzieje się w Krakowie!

 

Trochę więcej o Krakowskiej Zupie

Krakowska Zupa to przepyszna mieszanka innowacyjnych pomysłów i odwagi do wychodzenia z inicjatywą, podlana gęstym sosem entuzjazmu!

Od kilku lat metodą finansowania społecznościowego wspieramy miejskie inicjatywy, które sprawiają, że nasze miasto staje się jeszcze lepszym miejscem do życia. Co roku spotykamy się, by posłuchać o najnowszych, oddolnych pomysłach i – wspólnie z Wami – wyłonić ten, który ma największy potencjał.

 

Jak to wygląda w praktyce?

W każdym spotkaniu udział biorą dwie strony: osoby prezentujące oraz uczestnicy. Osoby prezentujące opowiadają o swoich pomysłach dotyczących społecznie pożytecznego działania w Krakowie. Pozostali uczestnicy wpłacają dobrowolną donację o sugerowanej wysokości 15 złotych, a następnie, na drodze głosowania, decydują o tym, który z prezentowanych pomysłów otrzyma całą zebraną sumę. Przed głosowaniem uczestnicy otrzymują porcję zupy, aby podczas wspólnego jedzenia mieć okazję wymienić się opiniami na temat prezentowanych projektów i przemyśleć swój wybór. Brzmi super? Takie właśnie jest! Nie wierzysz? Przyjdź i przekonaj się sam! :)

Jak dotąd w Ambasadzie Krakowian odbyły się dwie edycje Krakowskiej Zupy, na których zebrano łącznie 1500 złotych. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na wsparcie inicjatywy Na Rogu Dekerta, planującej zrewitalizować mały skwer na Zabłociu oraz Festiwalu Otwarte Mieszkania, podczas którego mieszkańcy mogą zobaczyć wyjątkowe krakowskie wnętrza, niedostępne na co dzień.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jaki pomysł zwycięży w tym roku i już nie możemy doczekać się wiosny!

Projekt wspiera Hummusija Amamamusi przygotowując zupę dla uczestników oraz blog Miastamaniak, głosząc o Zupie światu. Dziękujemy!

 

Krakowska Zupa w mediach

www.lovekrakow.pl

www.miasto2077.pl

www.krowoderska.pl

www.miastamaniak.pl

www.tygodniknienachalny.pl/miasto/komu-talerz/

www.tygodniknienachalny.pl/aktywizm/posilki-dla-miejskich-inicjatyw/

www.tygodniknienachalny.pl/aktywizm/krakowska-zupa/

 

Regulamin Krakowskiej Zupy znajduje się tutaj.

Aby być na bieżąco, śledź nas na Facebooku!

————————————————————————–

 

Maybe you feel that you have no impact on what happens globally. But we believe that when it comes to your nearest environment – the one that really matters to you – it is something you can decide on and create. Not only street and building constitute the city – also do people and their actions. That’s why it depends on us, the citizens, whether our city is going to be a nice place to live.

Krakowska Zupa (Cracow Soup) is an opportunity for those, who have an idea for interesting and socially useful action, to meet those, who want to support it. Directly and democratically. And over a bowl of some delicious soup!

Meet us on 15th of March in Wytwórnia for the third edition – discover another great ideas in you neighbourhood and help support one of them!

 

How it works?

Krakowska Zupa is a series of meetings aimed at financially supporting small initiatives using crowdfunding.

 

Contributing 15 zł at the door, you get a bowl of soup by Hummusija Amamamusi and a voting card.

Four persons we’ve invited present their ideas for a change that will make Krakow a better place to live.

The voting takes place – you can point to the project to like the most.

The author of the project that wins the voting gets all the money raised at the door for its realisation.

During the next edition of Krakowska Zupa we invite this person to tell us about the outcome.

 

We encourage all of you to come and have an impact on what happens in the city!

 

Wytwórnia Krakow

This time we meet at Wytwórnia, an extraordinary place in Zabłocie district, where good ideas are born every day. It is not only and inspiring, industrial space, where you can rent a place in a workshop or co-work. It is also a dynamic group of creative people who believe in the power of cooperation and diversity. We are very happy to to join forces in order to make more people meet, share and make the difference.

 

Where did the idea come from?

Krakowska Zupa is inspired by a similar initiative born in Detroit seven years ago. First designed for supporting young, independent artists, Detroit SOUP has soon expanded its interests on education, urban farming, social activism, technology and more.

Detroit SOUP emerged as an attempt to improve the situation in the city, which was in deep crisis. Its goal was to enable the citizens revive their environment themselves. We are happy to introduce this idea in Krakow. We hope you are going to joins us and discover how much impact on the city you can have.

 

Krakowska Zupa in the media.

www.lovekrakow.pl

www.miasto2077.pl

www.krowoderska.pl

www.miastamaniak.pl

www.tygodniknienachalny.pl/miasto/komu-talerz/

www.tygodniknienachalny.pl/aktywizm/posilki-dla-miejskich-inicjatyw/

www.tygodniknienachalny.pl/aktywizm/krakowska-zupa/

Back to Top